درمان طبیعی، گیاهان دارویی، تغذیه سالم، سبک زندگی سالم

 

چگونه یبوست را در کودکان درمان کنیم؟

دوستان امروز میخوام از یکی از بیماریهای بسیار بد و متاسفانه بسیار شایع بگم: بیماری یبوست.

 یبوست به عنوان ام الامراض شناخته میشه؛ یعنی مادر و ریشه و باعث همه بیماریها.

یبوست به معنای تأخیر در دفع مدفوع از روده بزرگ برای مدتی طولانیتر از مدت طبیعی است که معمولا در این صورت اجابت مزاج به صورت خشک و گاهی بسیار دردآور اتفاق میفته.

پست امروز به طور ویژه به مشکل یبوست بچه ها می پردازه و قصد دارم تجربه ای رو که از نزدیک شاهدش بودم برای استفاده دیگران اینجا به اشتراک بگذارم.

آیا تو دور و اطرافتون بچه ای رو میشناسید که دچار یبوست باشه؟ اگه با چنین موردی مواجه هستید احتمالا میدونید که رفع این مشکل در بین بچه ها به این راحتی نیست چون مصرف بسیاری از ملین ها برای بچه ها ممنوع هست و اونها رو دچار تنبلی روده در دراز مدت میکنه.

من موردی رو میشناسم که مشکل چندین ساله یک بچه با یک تغییر کوچک در سیستم تغذیه خانواده حل شد . فکر میکنم این تجربه برای عده ای میتونه مفید باشه.

یکی از اقوام پسر بچه ده ساله ای داره که از زمان بچگی یعنی از وقتی تاتی تاتی  میکرده تا همین چند وقت پیش دچار یبوست بوده. یعنی شما نمیدونید این بچه چقدر عذاب کشید سر این مساله و چقدر گریه کرد و درد کشید از این موضوع. تو تهران و کرج دکتر مشهوری نبود که این بچه رو پیشش نبرده باشن. یکی از اونها که من میشناختم یک پزشک فوق تخصص گوارش کودکان هست که استاد یکی از دانشگاه های علوم پزشکی معروف هم هست. هر کدوم مشاوره هایی میدادن و تجویزهایی میکردن ولی مشکل این طفل معصوم حل نشد که نشد. بخاطر این مشکل، بچه اشتهای خوبی هم نداشت، خیلی لاغر بود و رنگ و روش هم شاداب و با طراوت نبود تا اینکه همین چند ماه قبل (طی موج گرایش به درمانهای طبیعی در کل فامیل ما)، مادر این خانواده بعد از کمی تحقیق و بررسی به این نتیجه رسید که روغنهای معمول مورد استفاده در خانه (همین روغنهای مایع و جامد معمولی) رو از غذاشون حذف و برای پخت و پز از روغن زیتون استفاده کنه. اولش میترسید بچه ها طعم این روغن جدید رو دوست نداشته باشن اما دو تا بچه اش و همسرش خیلی زود به این طعم عادت کردن و الان اگه پلو و خورشتشون با روغن زیتون نباشه دوست ندارن. اجرای این تصمیم موجب شد که مشکل بچه مذکور بدون هیچ دخالت دیگه ای برای همیشه به لطف خدا حل بشه. الان این بچه با چند ماه قبلش قابل مقایسه نیست چون هم رنگ و روش باز شده و هم چون اشتهاش به صورت نرمال شده و به خورد و خوراک افتاده، ماشاءالله آبی هم به زیر پوستش دویده و سرحال شده. به همین سادگی به همین خوشمزگی!

نتیجه اخلاقی: گاهی راه حل مشکل ما از آنچه می پنداریم به ما نزدیکترند.

در پست بعدی انشاءلله به مشکل یبوست در بزرگسالان می‌پردازم. البته این مصرف روغن زیتون برای بزرگترها هم راهکار مهمی هست.
برچسب‌ها: یبوست, درمان یبوست کودکان, روغن زیتون
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 1:52  توسط گل نرگس  |