درمان طبیعی، گیاهان دارویی، تغذیه سالم، سبک زندگی سالم

 

به همه دوستان عزیز و بینندگان این وبلاگ سلام می‌کنم

بالاخره سر من کمی خلوت شد و فرصتی برای نوشتن پست جدید دست داد.

کلی مطالب جدید هست که دوست دارم تو این وبلاگ بنویسم ولی موضوع این پست رو سفری که اخیرا به مشهد داشتم به ذهنم انداخت.

راستش از مدتی قبل می خواستم که درباره سرمه سنگ بنویسم. این نوع سرمه رو در ایران معمولا مسافران سفر حج از مکه وارد می کنند. برای همین فکر می  کردم چیزی نیست که در دسترس همه باشه و نوشتن پستی برای اون شاید زیاد مفید نباشه. اما در سفر مشهد دیدم که روی شیشه و جلوی پیشخوان برخی مغازه ها سنگ سرمه مکه تبلیغ شده بود و من خوشحال شدم از اینکه این سنگ میتونه در اختیار هموطنان بیشتری قرار بگیره و لذا تصمیم گرفتم از تجربه خودم از این سنگ بنویسم.

من از طریق همسر برادرم با سنگ سرمه آشنا شدم. ایشون اصلیت کرمانشاهی دارن و خانوادگی از سنین خیلی کم از این نوع سرمه استفاده می کنند. اینطور که ایشون برای من گفتن (و دوستان کرمانشاهی احتمالا تأیید می کنند) استفاده از این نوع سرمه از سنین بچگی بصورت سنت در خانواده های کرمانشاهی وجود داره و مادران نازنین این دیار، برای فرزندان خود از زمان حتی نوزادی از این سرمه استفاده می کنند و اون رو باعث تقویت چشم و جلوگیری از ضعیف شدن اون می دانند. من از همسر برادر پرسیدم که حالا واقعا تو جمع خانواده شما که از این سرمه استفاده می کنند شما آدم عینکی ندارید؟ و ایشون تاکید کرد که در هیچکدام از اطرافیان و قوم و خویش که استفاده کننده از این سرمه هستند، فرد با مشکل بینایی و عینکی ندارند.

اما چیزی که خودم به عینه شاهدش بودم این هست که استفاده از سنگ سرمه به طور عجیبی باعث شفافیت چشم میشه. الان در بازار لوازم آرایشی داروهای شیمیایی هست برای شفاف کردن چشم که معمولا تو آرایشگاه ها برای شفاف کردن چشم استفاده میشه و قطعا بدون عوارض نیست اما راهکاری طبیعی و ارزان برای شفاف کردن چشم وجود داره. اگر شما از کدری چشمهای خود گله مندید میتونید از سرمه سنگ استفاده کنید و شبها موقع خواب با این سرمه چشم خود را سرمه بکشید و بخوابید. مطمئنم از نتیجه اون راضی خواهید بود. اگر سوزش و خارش در چشم هم داشتید میتونید این داروی طبیعی و خدادادی رو برای چشمتون استفاده کنید و نتیجه اون رو ببینید.

برای تهیه این سنگ یا میتونید از اقوامتون که به حج مشرف میشوند خواهش کنید براتون از مکه سنگ سرمه بیارند یا اینکه سری به مشهد خودمون بزنید و کمی در بازار بگردید تا بتونید سنگ سرمه رو پیدا کنید.

من خیلی تو وب گشتم عکس درست و درمونی از این سنگ پیدا نکردم. برای همین دست به کار شدم و از سنگ سرمه ای که برادرم از مکه آوردن عکس گرفتم و دور و برش رو برش زدم تا حجمش کم بشه و اینجا برای شما عکس این سنگ زیبا رو قرار بدم. ببخشید اگر کیفیتش زیاد خوب نیست.

 

 س

همانطور که می بینید سنگ سرمه یک سنگ بسیار براق و درخشان و زیباست. وقتی اون رو با آسیاب یا هاون دستی می سایید، پودر براق و زیبایی بدست میاد. این پودر سیاه خالص نیست و به سرمه ای میزنه. در واقع رنگ «سرمه ای» از رنگ این سنگ برداشت شده، چیزی بین طوسی پر رنگ و آبی.

راستی این رو هم بگم که قیمت این سنگ خیلی مناسبه. سال گذشته سنگ سرمه در مکه کیلویی حدودا 12 هزار تومان بود که با تهیه یک کیلو از اون تمام قوم و خویش تا مدتها میتونن از این سرمه استفاده کنند.امیدوارم شما هم استفاده کنید و بپسنیدد.

نکته: شاید شنیده باشید که در احادیث بزرگان دینمون، به سرمه کشیدن خیلی تاکید شده. این سرمه ای که استفاده از اون مستحب هست همین سرمه سنگ هست که در زبان عربی به اون اثمد گفته میشه. خودتون میتونید بگردید و احادیث مربوط به سرمه کشیدن رو پیدا کنید. من اینجا دو سه نمونه از این احادیث رو ذکر میکنم تا شاید شما هم مثل من تعجب کنید از اینکه تا چه حد ما از اصول و تاکیدات دینمون دور، ناآگاه و غافلیم.

1ـ مرحوم طبرسى، در کتاب مکارم الاخلاق، در بیان آداب پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) مى گوید:
«و کان لا یفارقه فی اسفاره قارورة الدهن و المکحلة والمقراض و المرآة و السواک و المشط; پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) همیشه شش چیز در سفر همراه داشت 1ـ شیشه کوچکى از روغن و کِرِم 2ـ سرمه دان 3ـ قیچى 4ـ آینه 5ـ مسواک 6ـ شانه» (مستدرک الوسائل، جلد اوّل، ابواب آداب الحمام، باب 29، حدیث2)

2-امام رضا(علیه السلام) فرمودند:«من کان یؤمن باللّه و الیوم الاخر فلیکتحل; کسى که ایمان به خداوند و روز قیامت دارد پس سرمه بکشد». (ثواب الاعمال، صفحه 22،به نقل از بحار الانوار، جلد 73، صفحه 94)

3-امام هشتم(علیه السلام) فرمودند:
«من اصابه ضعف فی بصره فلیکتحل سبعة مراود عند منامه من الاثمد; هر کس ناراحتى و ضعفى در چشم خویش احساس مى کند به هنگام خواب هفت بار سرمه اثمد بکشد، (چهار بار در چشم راست و سه بار در چشم چپ)». (طبّ الائمة،صفحه 93، به نقل از بحار الانوار، جلد 73، صفحه 95)

4-امام صادق(علیه السلام) در روایت دیگرى فرمودند:
«الکحل باللیل ینفع العین و هو بالنهار زینة; سرمه در شب براى چشم سودمند و در روز زینت است.».( وسائل الشیعة، جلد اوّل، صفحه 413)

 ب.ن: در مشهد نایب الزیاره و دعاگوی همه دوستان این فضای مجازی بودم. انشالله بزودی قسمت همه آرزومندان بشه.

لطفا در نظرسنجی وبلاگ شرکت کنید


برچسب‌ها: سرمه, سنگ سرمه, اثمد, شفافیت چشم, تقویت چشم و بینایی
+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۹۱ساعت 11:29  توسط گل نرگس  |